Copywriterskie Q&A 2 – po raz drugi odpowiadam na pytania z wyszukiwarki

pytania z wyszukiwarki

Ciekawych, intrygujących, a czasem śmiesznych zapytań wpisywanych do wyszukiwarki jest tak dużo, że znalazłby się materiał na 10 takich wpisów. Zrobiłoby się jednak nudno, dlatego wybrałem te najlepsze, po których internauci mnie znajdują, i stworzyłem drugą (na razie ostatnią) część Q&A. Co frapuje moich czytelników?

jak stworzyć portfolio copywriter

Po prostu pisać. Na początku dla siebie, dopiero później dla klientów. Tworzyć ciekawy content, będący próbką Twoich możliwości. Ja zaczynałem od opowiadań. Najpierw do szuflady, potem odważyłem się pokazać je nauczycielce od j. polskiego, później pisałem na konkursy literackie i, z większymi bądź mniejszymi sukcesami, publikowałem w magazynach. Gdy miałem już w miarę wyrobiony warsztat, zająłem się pisaniem na zlecenie.

Jak już masz podstawy warsztatowe, możesz myśleć o portfolio. Napisz kilka próbnych tekstów, które zechcesz zaprezentować i wstaw linki do tekstów pisanych dla klientów. Opakuj to w ładną formę i gotowe. To taki ogólny przepis na dobre portfolio copywritera.

autor tekstów reklamowych wersja spolszczona

Jeśli miałbym znaleźć jedno słowo, byłoby to „złotówa”, ale niestety jest już zarezerwowane dla taksówkarzy. Nie ma polskiego odpowiednika wyrazu „copywriter”; można próbować tłumaczyć to właśnie jako autor tekstów reklamowych, tekściarz, twórca treści, pisarz marketingowy, ale żadna z tych nazw szerzej się nie przyjęła. Z kolei uogólniona nazwa „copywriter” jest dość myląca ze względu na zbyt szerokie zastosowanie, o czym pisałem tutaj. Osobiście bardziej uważam się za content writera niż seo copywritera, ale content writer nie jest zbyt często wyszukiwanym hasłem.

tanie teksty na bloga za 5zł

Są jak trampki z bazaru – kiepskie i posłużą Ci tylko przez chwilę; szybko się rozkleją i zaczną obcierać, a w końcu wyrzucisz je do kosza. Tanie teksty seo nie przyciągają czytelników.

cipywriting stawka

Hmm… nawet nie próbuję sobie tego wyobrazić. To raczej pytanie do studia tatuażu. Copywriter pisze, tatuażysta wykonuje resztę. Aha, jeśli po przeczytaniu tego, zechcesz sprawdzić w Google jak wyglądają cipywritingowe tatuaże, użyj trybu incognito.

czy ghostwriting jest karalny

Ghostwriting to poruszanie się po szarej strefie praw autorskich. Zgodnie z polskimi przepisami przekazać/odsprzedać można tylko majątkowe prawa autorskie do dzieła, natomiast nie można przekazać praw osobistych. Oznacza to mniej więcej tyle, że możesz posługiwać się tekstem jak chcesz, dopóki nie przypisujesz sobie jego autorstwa. Jeśli umówisz się z twórcą, że ma pisać „jako Ty”, wtedy to jest ghostwriting. I tak, może być karalny, na przykład w przypadku pisania prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich, doktorskich itp. W praktyce trudno takie zjawisko udowodnić, bo ani zlecającemu, ani piszącemu nie zależy na ujawnianiu takiej umowy. Zresztą, podejrzewam, że 3/4 książek celebrytów jest pisanych przez ghostwriterów.

jak mogę zarobić na ghost writing

Powtarzając za klasykiem „zmień pracę i weź kredyt”. Ghostwriting jest drogi, więc musisz mieć dużo pieniędzy, żeby zarobić na taką usługę.

A jak można zarobić na ghostwritingu? Nie wiem, nie przyznaję się do winy.

samobójstwo po narkotykach art.155 kk

Ciekawe jaka kara jest przewidziana za samobójstwo po narkotykach? No, nie wiem… kara śmierci? Utopienie i spalenie zwłok? Rozczłonkowanie? Trudne pytanie… Jednak po krótkim researchu udało mi się znaleźć bardzo ciekawy artykuł na temat średniowiecznych kar dla samobójców. Dla zainteresowanych wstawiam link.

copywriter przykłady tekstów

No ba! Znajdziesz je w moim portfolio.

czy gdzieś jest jeszcze praca tylko od poniedziałku do piątku

Ktoś musiał być bardzo zdesperowany. Drogi użytkowniku wyluzuj, zaręczam, że podobno gdzieś tam jeszcze jest praca od poniedziałku do piątku. Dokładnie gdzie, to nie wiem, bo prowadzę swoją firmę i w sumie jestem w pracy 24/7, ale sporo firm ma nadal pięciodniowy system pracy. Nie poddawaj się, i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

czy copywriter wybiera słowo kluczowe

Może wybierać, nie ma problemu. Jeśli współpracujesz z pozycjonerem, lepiej aby to on przesłał listę słów kluczowych, bo ma jakąś konkretną strategię. Ale jeżeli pozycjonowanie strony masz dopiero w planach, a już teraz potrzebujesz marketingowych tekstów zoptymalizowanych pod seo, dobry copywriter powinien móc zaproponować listę słów kluczowych z uwzględnieniem długiego ogona.

copywriting głupie frazy

Głupich fraz nie ma, głupie jest natomiast upychanie kilkunastu różnych słów kluczowych z nazwą miasta w jednym, krótkim tekście. Jak widzę opis zlecenia, w którym słowa kluczowe łącznie zajmują 500 znaków, a cały tekst ma zmieścić się w 1000 znaków i jeszcze każda fraza jest połączona z nazwą miasta, a dodatkowo nie ma być to precel tylko porządny artykuł to się zastanawiam „jak?”.

jak zainwestować pierwszą złotówkę

Najlepiej w edukację. Wiedza to najlepsza inwestycja, która po latach zwróci się z odsetkami. Jedno jest pewne: nie inwestuj tej złotówki w precle (te pisane, nie te do jedzenia; w te jadalne możesz zainwestować, ale obecnie kosztują chyba 2,5 zł/szt.).

Masz do mnie jakieś pytanie? Napisz w komentarzu, chętnie odpowiem.

Copywriterskie Q&A 2 – po raz drugi odpowiadam na pytania z wyszukiwarki
Oceń ten wpis

Copywriter, content writer, bloger, dziennikarz obywatelski.

Z wykształcenia ratownik medyczny; copywriter freelancer z zamiłowania i zawodu. Zanim zarobiłem pierwszą złotówkę na copywritingu, wystukałem miliony znaków, doskonaląc warsztat pisarski. Kwatera Copywritera to moja osobista marka, która od dziś pracuje na Twój sukces.