Magia słów – poradniki pisarskie i nie tylko

poradniki pisarskieChociaż nie jestem autorytetem w tej dziedzinie, to – nie wiedzieć czemu – kilkakrotnie różne osoby zadawały mi takie, lub podobne pytania: Jak nauczyłem się pisać, czy można tego się nauczyć, jak się tego nauczyć, czy istnieją poradniki pisarskie itp. itd. Odpowiedź jest prosta – trzeba chcieć i ćwiczyć.

Czy pisarstwa można się nauczyć?

Owszem, można. Choć nic nie zastąpi talentu, to prawda jest brutalna – „talent to tylko 1% sukcesu, pozostałe 99% to ciężka praca” (nie wiem, kto to powiedział, ale miał całkowitą rację).

Na zdjęciu widnieje moja prywatna „mała” kolekcja podręczników. Są to poradniki pisarskie i nie tylko, które często wykorzystuję przy pracy – kliknij w obrazek aby powiększyć. Do tego oczywiście dochodzi całe mnóstwo elektronicznych źródeł. Część z nich przeczytałem od deski do deski; częścią posiłkuję się gdy mi czegoś potrzeba. Nikt przy zdrowych zmysłach nie czyta przecież słowników;)

Zanudziłbym was chcąc zrecenzować każdą pozycję z osobna. Jednak mogę z grubsza powiedzieć coś o polecanych przeze mnie książkach.

Czego potrzebujesz?

Pozycje konieczne, bez których nie da się niczego zrobić, to wszelkiego rodzaju słowniki. Języka polskiego, ortograficzny, synonimów, porównań, frazeologiczny itd. Jest ich całe mnóstwo. Oczywiście można je zastąpić wersją elektroniczną, ale słownik zawsze pozostanie słownikiem, bez względu na format. To nie są poradniki pisarskie, ale nie uzupełniając zasobu słów nie da się pisać różnorodnych tekstów. Słowniczek synonimów z Worda jest raczej ubogi i może wystarczy na potrzeby wypracowania licealnego, ale już do zaawansowanego pisarstwa się nie nadaje.

„Sztuka pisania”, „Edycja tekstów” i „Gdzie postawić przecinek” to podręczniki czysto techniczne. Przydatne. Zwłaszcza dlatego, że nauka gramatyki, składni, poprawnego konstruowania zdań, schludnego wyglądu oraz edycji tekstów, kończy się na etapie gimnazjum i jeśli ktoś nie studiuje polonistyki lub pokrewnych kierunków, to zdecydowanie powinien odświeżyć wiadomości. Poza tym znajduje się tam dużo więcej niż szkolna wiedza.

„Biblia dziennikarstwa” to z kolei wciągający zbiór felietonów czołowych, polskich dziennikarzy. Nie wiem, czy to pozycja obowiązkowa na studiach dziennikarskich ale jeśli nie, to powinna być. To grubaśne tomiszcze, czyta się jednym tchem. W felietonach dowiemy się o kulisach pracy dziennikarzy i znajdziemy pomocne wskazówki.

„Hipnotyzm słowa” – o pisaniu perswazyjnych tekstów. Taka czarna magia pisania. Hipnotyczne zwroty i słowa; sztuczki, pozwalające lepiej dotrzeć do czytelników. Jeśli ktoś się interesował kiedyś zagadnieniem NLP (programowanie neurolingwistyczne) ten wie, że słowa mają ogromną moc, trzeba tylko potrafić je odpowiednie używać.

Wreszcie ostatnia kategoria książek, to poradniki pisarskie. Są lepsze i gorsze. Może nie zrobią z ciebie pisarza, ale z pewnością mogą wskazać kierunek, pokazać błędy i zapalić do działania. Szczególnie polecam oba antyporadniki Feliksa W. Kresa. Dlaczego antyporadniki? Ponieważ pokazują jak nie należy pisać. To studium przypadku. Lektura niesamowicie zabawna, a miejscami ostra jak brzytwa. Kres nie patyczkuje się z nikim, bezlitośnie piętnując błędy literackie.

Czy poradniki pisarskie zrobią z Ciebie pisarza?

Nie. Tak samo jak czytając książki o malarstwie nie będziesz malarzem, ani znając nuty nie nazwiesz się muzykiem. Wszystko kryje się w ćwiczeniach i praktyce. Redaktor Maciej Parowski napisał kiedyś „To nie talent, lecz chęć szczera produkuje bestsellera”, co oznacza mniej więcej to samo, co ująłem w drugim akapicie. Ten cytat pozostaje moim życiowym motto.

Każdy rodzaj pisarstwa jest odrębny. Inaczej pisze się opowiadania i powieści, innym warsztatem musi dysponować dziennikarz czy felietonista, jeszcze innym copywriter. Ale łączy je wspólna cecha – magia słów. Największa siła jaką kiedykolwiek posiadł człowiek. Zdolna kreować nowe światy, zawładnąć ludzkimi umysłami, obalać rządy i zdobywać uwielbienie klientów.

I najważniejsze – żeby pisać nie wystarczy chcieć. Trzeba to kochać!

(Jeśli temat was zainteresował i chcecie, żebym go rozwinął, dajcie znać w komentarzach)

Magia słów – poradniki pisarskie i nie tylko
5 (100%) 2 votes

Copywriter, content writer, bloger, dziennikarz obywatelski.

Z wykształcenia ratownik medyczny; copywriter freelancer z zamiłowania i zawodu. Zanim zarobiłem pierwszą złotówkę na copywritingu, wystukałem miliony znaków, doskonaląc warsztat pisarski. Kwatera Copywritera to moja osobista marka, która od dziś pracuje na Twój sukces.